Віньковецька селищна рада
Хмельницька область, Хмельницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Віньковецька громада теж має свій “Бабин яр" .

Дата: 29.09.2021 13:52
Кількість переглядів: 798

29–30 вересня виповниться 80 років, відколи у Бабиному Яру в Києві були вбиті перші жертви нацистської політики винищення – майже 34 тисячі київських євреїв. У 2021 році, у 80-ті роковини трагедії, ми вшануємо пам’ять десятків тисяч розстріляних.

Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва.

Маховик смерті забрав упродовж 1941-1943 років життя близько 100 тисяч людей – євреїв, ромів, полонених червоноармійців, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в’язнів Сирецького концтабору.

Нацистська операція в Бабиному Яру 29–30 вересня стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші “бабині яри” – місця нацистських розстрілів євреїв та інших жертв.

Віньковецька громада теж має свій “Бабин яр" . За данними дослідника О.Й.Круглова в Урочищі Закопи у смт.Віньківці у вівторок 14 квітня 1942 року було розстріляно 1975 євреїв.

В суботу 9 травня 1942 року у Віньківцях було розстріляно 450 євреїв.

6 серпня 1942 року розстріляно 703 євреї із Віньковець та Зінькова.

Також "Бабин яр" є і в с.Станіславівка (Зіньківська громада), де загинули євреї із Віньковецької та Зіньківської громад.

Професор І.В. Рибак писав, про трагічну долю євреїв Віньковець та Зінькова- влітку 1942 року – вони були розстріляні.

"Перший масовий розстріл відбувся 9 травня 1942 року. Євреїв вигнали з гетто, вишикувала в колону і повели в напрямку Станіславівки, де в яру і розстріляли."

Ілля Абрамович у своїй книзі спогадів розповів, що приречених посадили на землю неподалік яру, біля якого за кілька метрів прилаштувався есесівець з кулеметом :

«Він підстелив плащ-палатку,ліг,поправив сошники, зробив контрольну пристрілку і почалося. Ударами прикладів поліцаї підняли із землі п’ять чоловік, наказали їм роздягтися і поставили обличчям до яру. Коротка черга і п’ять тіл – летять у яр. І так п’ятірка за п’ятіркою, і все це під страшні крики смертників, мольбу жінок, вереск молодих матерів, які йшли в могилу з грудними дітьми, який переривався лише тоді, коли остання група падала в яму, зметена кулеметною чергою."

Він, же Ілля Абрамович називає число страчених- 600.

Після першого погрому літом розстріляли ще 1200 чоловік. Працездатних чоловіків, що уціліли, перепровадили до трудового табору у Лезнєво і використовували на різних роботах. Напівголодні вони важко працювали на дорожніх роботах і гинули від непосильної праці, хвороб, розстрілів.

З числа євреїв, які залишилися на окупованих територіях залишилося 2-3 %"

Минуло 79 років з часу масового знищення єврейського населення Зінькова, Віньковець та інших населених пунктів. А рана не гоїться, досі болить. Особливо-у нащадків невинно убієнних, тих, хто опинився на фронті, в евакуації, врятувався. Потрібно зберігати пам’ять та правду про Холокост, передавати з покоління в покоління.

Матеріали взято :

Віньковеччина : історія,культура,духовність. Матеріали наукової історико-краєзнавчої конференції 15-16 листопада 2019 р.

Круглов А. Хроника Холокоста в Украине.— Днепропетровск: Центр «Ткума»; Запорожье: Премьер, 2004. — 208 с.

Петро Староста "За горизонтом болю"

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь