Віньковецька селищна рада надає роз'яснення на поширенні запитання про порядок мобілізації
Що таке загальна мобілізація
Загальна мобілізація — це механізм поповнення Збройних Сил, який проводиться одночасно на всій території України. Головне, що треба знати, — протягом 90 днів з моменту набуття чинності законом про мобілізацію чоловіків 18-60 років з військовим квитком та приписним або без, можуть залучити до ЗСУ.
Але є винятки:
- У вас на утриманні 3 дітей до 18 років або одна дитина з інвалідністю
- Ви самі виховуєте дитину до 18 років
- Якщо у вас «білий квиток», тобто ви не придатні до служби з різних причин під час воєнного стану
- Якщо зайняті постійним доглядом за нужденними. За законом до таких можна віднести людей з інвалідністю, але лише у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Також це стосується вагітності дружини на останніх місяцях
- Є ще ряд винятків у ст.23 ЗУ «Про мобілізацію». Наприклад, ті, хто навчаються тощо.
Як потрапляють до ЗСУ?
Вам вручають повістку прийти у військкомат, куди ви потім приходите й вас записують та ставлять на облік. Якщо є питання щодо здоров'я, то вас оглядає медична комісія й далі направляють в учбову частину або на службу у військову частину, залежно від вашого рівня підготовки й досвіду.
Одразу на фронт вас не відправлять, там, як правило, проходять службу досвідчені військові + в першу чергу, ті, хто самі цього бажають. Якщо у вас є проблеми зі здоров'ям, але ви все одно придатні до служби, то зможете працювати клерками у військкоматах, військових частинах або допомагати в медичних шпиталях.
Це цілком нормально, якщо зараз ви вже задіяні у волонтерських організаціях, допомагаєте тербороні тощо, й більше користі від вас буде не на фронті. Далеко не всі вміють стріляти та мають дух холоднокровно вбивати ворога.
Чи призивають з «білим квитком»?
«Білий квиток» — це військовий документ для тих, хто непридатний до служби за станом здоров'я. Передбачено різні ступені «непридатності» до військової служби. Так, якщо у вашому військовому квитку зазначено:
- «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» — це означає, що ви взагалі виключені із списків військовозобов’язаних, і, відповідно, мобілізації ви не підлягаєте.
- «Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» — підлягаєте призову під час загальної мобілізації.
- «Тимчасово непридатний до військової служби» — у воєнний час надається відстрочка від призову на строк до 2-х місяців з наступним проходженням військово-лікарської комісії.
У випадку оголошення загальної мобілізації чоловіки з відстрочкою по стану здоров'я та позначкою «непридатний у мирний час та частково придатний у воєнний» — підлягають мобілізації.
Чи можуть вручити повістку на блок-пості, КПП чи просто на вулиці?
Так, можуть. Хоча порядок вручення мобілізаційних повісток у чинному законодавстві України відсутній. Процедура вручення повісток регламентована лише в разі призову на строкову військову службу. Тобто це може відбутися будь-де, але тільки після встановлення особи громадянина України, якому вручають повістку.
Чи дійсна повістка без підпису чи мокрої печатки?
Ні, повістка повинна містити підпис керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки та мокру печатку згідно з формами повісток.
Зверніть увагу, що обов’язок з’явитися навіть без повістки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки може бути встановлений місцевими нормативно-правовими актами.
Чи потрібно реєструватись у військкоматі, якщо виїхав на проживання на захід України?
Так. Всім чоловікам віком від 18 до 60 років, які прибули з інших населених пунктів, як вимушено переміщені особи, не пізніше 48 годин після прибуття на територію громади треба з’явитися у 9 відділ Хмельницького РТЦК (військкомат) і стати на облік за місцем перебування.
Чи проходять призовники медкомісію та чи будуть призивати непридатних за станом здоров’я?
Відповідно до ч. 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписуються до призовних дільниць або направляються для підготовки до військової служби проходять обов’язковий медичний огляд.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації ті, які визнані військово-лікарською комісією тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців.
Хвилі мобілізації
• В першу чергу, мобілізують оперативний резерв. Оперативний резерв — це колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили в армії за контрактом або однією з попередніх хвиль мобілізації.
• За потреби, першу чергу підтримує друга черга оперативного резерву — військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
• Далі викликають мобілізаційний резерв. До нього входять військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри ВУЗів, як офіцери запасу та не були мобілізовані у попередніх кампаніях.
• Потім мобілізація поширюється на громадський резерв — чоловіки, які не мають вікових і фізичних обмежень та можуть бути залучені до ЗСУ та інших військових формувань виключно у особливий період.
Відповідальність за ухилення від військової служби
Вас можуть залякувати кримінальною відповідальністю за неявку у військкомат, але це — неправда. Чоловікам, які ігнорують мобілізацію, загрожує, в першу чергу, адміністративна відповідальність. Це прописано у законах «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (https://bit.ly/3Mxo2Ps) та «Про військовий обов’язок і військову службу» (https://bit.ly/3HUyWeH).
Штрафи та покарання
Порушення правил військового обліку — штраф від 510 до 850 грн, згідно статті 210 Кодексу України. Повторне порушення — адміністративне стягнення від 850 до 1700 грн.
Що є порушенням правил військового обліку:
- Неявка на виклик до військкомату без поважних причин.
- Несвоєчасне подання в орган, де ви перебуваєте на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання або роботи, посади та освіти.
- Неявка або не проходження навчальних зборів.
У разі ухилення від військового обліку після того, як ви отримали попередження від військкомату — штраф до 8 500 грн або виправні роботи на строк до 1 року, (ст. 335, 336, 336-1, 337 ККУ).
Умисне псування, втрата або недбале зберігання військових квитків і посвідчень про приписку до призовних дільниць, стаття 211 Кодексу України. Штраф — від 510 до 850 грн при першому порушенні, та від 850 до 1700 грн наступного разу.
У разі ухилення від зборів: навчальних, спеціальних чи перевірних — штраф до 11 900 800 грн або виправні роботи на строк до 2 років (ст. 335, 336, 336-1, 337 ККУ).
Резервісти, які ухилились від строкової військової служби, відповідно до 335, 336, 336-1, 337 Кримінального кодексу України, — позбавлення волі до 3-5 років.
Резервісти, які ухилились від призову за мобілізацією, — позбавлення волі від 3 до 5 років (ст. 335, 336, 336-1, 337 ККУ).
Резервісти, які ухилились під час проведення цільової мобілізації або проходження служби цивільного захисту в особливий період, — позбавлення волі від 2 до 5 років (ст. 335, 336, 336-1, 337 ККУ).